Relacja z III edycji Kongresu Pacjent w Centrum Uwagi

Za nami  III edycja Ogólnopolskiego Kongresu Pacjent w Centrum Uwagi, która odbyła się 17 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był DOZ S.A. Tematem wiodącym wydarzenia była rola Apteki w trosce o zdrowie psychiczne Pacjenta Seniora. Kongres zgromadził przedstawicieli niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia.

W sesjach tematycznych i panelu dyskusyjnym uczestniczyło ponad 250 gości – reprezentantów kluczowych organizacji Pacjentów, Farmaceutów, Lekarzy i Decydentów. Po raz pierwszy wydarzenie było również dostępne w formule online.

Kongres został zrealizowany w formie cyklu wykładów poświęconych kompleksowej opiece zdrowotnej w Polsce oraz panelu dyskusyjnego z udziałem czołowych ekspertów. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z wykładami dotyczącymi m.in. obecnego stanu zdrowia psychicznego osób starszych w Polsce, opieki farmaceutycznej nad Pacjentem z demencją czy też wpływowi ruchu i odżywiania na samopoczucie w stanach depresyjnych Seniorów.  Na scenie gościli m.in.: dr hab. nauk med. Sławomir Murawiec, dr hab. Konrad Janowski- Rektor Akademii Ekonomiczno- Humanistycznej w Warszawie czy Prezes DOZ Fundacji Elżbieta Łacina.

Spotkanie zakończył panel dyskusyjny,  zatytułowany „ Depresja wieku senioralnego a propozycje rozwiązań systemowych ”. Udział w dyskusji wzięli:

  • Piotr Brukiewiczdr nauk farmaceutycznych, członek Naczelnej Rady Farmaceutycznej
  • Irena Rej – Prezes Izby Gospodarczej ,,Farmacja Polska’’
  • Barbara Dziuk poseł na Sejm, członkini Sejmowej Komisji Zdrowia.
  • Elżbieta Rutkowska- Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. 

W trakcie debaty, wybrzmiały następujące postulaty:


    Zmiany w obszarze Opieki Farmaceutycznej w kontekście ochrony zdrowia psychicznego w Polsce powinny zachodzić zgodnie z aktualnymi trendami światowymi i odzwierciedlać realne oczekiwania Pacjenta
.

    Istnieje konieczność stałej współpracy między Lekarzem i Farmaceutą w trosce o zdrowie i potrzeby Pacjenta.

  Potrzebne są akty wykonawcze, uruchamiające opiekę farmaceutyczną jako świadczenie zdrowotne w Polsce. 

 Powszechność dolegliwości, związanych ze zdrowiem psychicznym Pacjentów wymusza zmiany systemowe, które ułatwią dostęp do podstawowej opieki w tym zakresie.

Wszystko w trosce o jeden spójny cel, by Pacjent był zawsze w Centrum Uwagi.

Już dziś zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji wydarzenia.

DO ZObaczenia za rok!